Hakkımızda

Hakkımızda

1949 yılında Kemal PAKYÜREK ve Nizamettin PAKYÜREK tarafından PAKSU A.Ş İnşaat firması kurularak, uzun bir yolculuğun ilk adımları atılmış oldu. Aile olmanın verdiği bağlılık, ortaya çıkan işlere de yansımış olacak ki, 1956 yılında Savgın Çırçır Prese fabrikası faaliyete geçirilerek, pamuk ihracatına başlandı. Geçen zamanla birlikte değişen talep ve ihtiyaçlar 1975 yılında firmayı, su ürünleri işleme ve dondurulmuş su ürünleri ihracatına yöneltti.

1990 yılına gelindiğinde tek bir sektör üzerinde uzmanlaşıp, büyüme kararı alınarak pamuk işine son verildi ve sadece gıda sektörüne yönelindi. 2003'te marinasyon ve fümeleme bölümleri kuruldu. Ardından 2004 yılında mezzeMarin markası oluşturuldu ve ilk defa ihracat dışında marine ürünler ile iç piyasa faaliyetlerine başlandı. 2012 yılında iç piyasaya dondurulmuş su ürünleri sunuldu.

2013 yılında Pakfırın ve BioCampus markalarının ortaya çıktığı yıl oldu. Pakyürek bu markalarla organize fırıncılık ve biyoteknoloji alanında hizmet vermeye başladı. Her geçen gün biraz daha büyüyen PAKYÜREK aile olmanın tadını tüm Dünya’ya yaydı.

© tüm hakları saklıdır. 2016 pakyürek