ERP Dünyası -Pakyürek A.Ş.

ERP Dünyası -Pakyürek A.Ş.

Su ürünlerinde 31 yıldır Avrupa ve ABD'ye ihracat gerçekleştiren, dünyanın her yerindeki Amerikan Ordusu'na su ürünleri ihraç etme hakkı bulunan Pakyürek A.Ş., önümüzdeki günlerde 'Mezzemarin' markasıyla Türkiye ve dünya pazarına giriyor.

1960'lı yıllarda Çukobirlik'ten sonra, pamukta ülkemizin 2'nci büyük firması olan Pakyürek A.Ş., pamuk ihracatının çok yoğun olduğu o tarihlerde, ihracatta ilk sıralarda yer alıyordu. Adana'nın en itibarlı firmaları arasında bulunan Pakyürek, 1975 yılında Osmanlı Bankası yetkilisinin 'Bankamıza borcu olan bir su ürünleri tesisi var. Bu su ürünleri tesisini siz alın, işletirken bankamıza da tesisin borcunu ödeyin' demesi üzerine, su ürünleri tesisini işletmeye başladı. Pamuk ihracatı o yıllarda çok iyi olduğu için Pakyürek, sadece Fransa ve İsviçre'ye su ürünleri ihracatı yapıyordu. İki ülkedeki müşterilerinin “salyangoz, kurbağa, ahtapot gibi su ürünlerini sizden almak istiyoruz” talebinin ardından, su ürünleri tesisini işletmeye devam etti. 1997'li yıllara gelindiğinde ise ülkemize yurtdışından yoğun pamuk ithalatı yapılması nedeniyle, Pakyürek, hobi olarak başladığı 'su ürünleri' sektörünü ana sektörü olarak seçti ve 2004 yılından itibaren dede mesleği olan pamuk sektörünü tamamıyla bıraktı.

Bugün uluslararası firmalardan yoğun işbirliği teklifi alan Pakyürek, üretiminin tamamını Fransa, İtalya, Belçika, Avusturya, Almanya, Yunanistan, İspanya, Amerika ve Kanada'nın aralarında bulunduğu ülkelere ihraç ediyor. Avrupa ve Amerika'daki hipermarket zincirlerinin raflarında yer alan Pakyürek, yapılan sıkı denetimlerin ardından, Amerikan Ordusu'nun Adana'daki İncirlik Üssü başta olmak üzere dünyanın her yerindeki Amerikan Ordusu'na su ürünleri ihraç edebilme hakkını aldı.

Su ürünleri sektöründe dünyanın örnek fabrikalarından birini kuran Pakyürek'in, yılda 2 bin ton üretim kapasitesi bulunuyor. Canlı, taze ve dondurulmuş ürünlerin yanında firma, son 4 yıldır karides, hamsi, kalamar, ahtapot gibi su ürünlerinde marine ürünler yapıyor. 35'in üzerindeki ürün çeşidini arttırmaya yönelik yoğun ArGe çalışmaları yapan Pakyürek, yurtdışına su ürünleri yanında marine domates ihracatı da yapıyor. Yılda 7 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştiren, ABD ve Avrupa'da pazarlama ağı güçlü olan firmalardan sürekli işbirliği teklifi alan Pakyürek, kendi markası 'Mezzemarin'i dünyaya taşıyacak, pazarlama ağı güçlü olan yabancı bir firma ile işbirliğini düşünüyor. Türk damak tadına uygun ürünlerini, önümüzdeki günlerde Türkiye pazarına sunmaya hazırlanan Pakyürek, iç pazarda franching vererek büyümeyi hedefliyor.

“Biz maratonu koşuyoruz, 100 metreyi değil..!”
Pakyürek Yönetim Kurulu Başkanı
Behiç PAKYÜREK

"Biz maratonu koşuyoruz, 100 metreyi değil. Maratonu koşarken yanımızdaki çözüm ortaklarımızdan biri de UyumSoft'tur. Bize özel ürettiği çözümler ile terzimiz gibi oldu. Maratonu bizim ile birlikte koşan UyumSoft ile birçok başarıya imza atacağımızı düşünüyorum. İşletmemiz içerisinde; ek yatırımlar, ürüne yönelik ArGe çalışmaları ve teknolojik alt yapı çalışmaları sürekli devam ediyor. ABD ve Avrupa'da çok iyi bir ismimiz var.

Yurtdışında toptancılara verdiğimiz ürünlerimiz, uluslararası market zincirlerinin raflarında yer alıyor. Önümüzdeki günlerde kendi markamız olan 'Mezzemarin'i yurtiçi ve yurtdışında dünyaya tanıtacağız. Yerli ve özellikle yabancı firmalardan ciddi ortaklık teklifleri almaktayız. Firma olarak altyapı, üst yapı ve fiziki durumumuz ile ilgili sürekli ek yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Yapılan ek yatırımlar milyon doları geçiyor. Tüm çalışmalarımızı tamamladıktan sonra, yakın gelecekte yurtdışında pazarlama ağı güçlü olan bir firma ile işbirliği yapacağız. Mezzemarin'in bir dünya markası olması hedefiyle çıktığımız bu yolda, UyumSoft'ta önemli çözüm ortaklarımızdan biri olacaktır."

“UyumSoft, Bize Özel Çözümler Sundu.”
Pakyürek Finansman ve Muhasebe Müdürü
Ömer CEYHAN

"UyumSoft ile üretim yönetimi, finansal yönetimi, satınalma yönetimi, satış yönetimi, depo yönetimi, bordroücret yönetimi süreçlerimizi başarılı bir şekilde sistemimize uyarladık. Özellikle sektörümüzün önemli gereksinimlerinden olan, müstahsil işlemlerinin bizim öngörülerimiz doğrultusunda, UyumSoft yazılım kadrosu tarafından geliştirilmesi, iş akışlarımıza önemli katkılar yaptı.

Daha önceki mevcut yapılanmamızda, bilgiler dağınık ve iş yükü tamamen muhasebe tarafındaydı. Bugün ise, departmanımız verileri giren departman olmaktan çıkıp, denetim yapan departman konumuna geldi. Şuan işletmemizde, merkezi bir sistem yapılanmasıyla birimler, tek bir veri havuzunda online olarak takip edilmektedir. Üretim maliyetlerini çıkarılabilir duruma geldik. Önümüzdeki günlerde, dış ticaret ve eticaret uygulamalarıyla ilgili çalışmalarımıza devam edeceğiz."

Proje'nin Öyküsü
UyumSoft, su ürünlerinde Amerika ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine ihracat gerçekleştiren Pakyürek ile çalışmaktadır. ış yapış tarzı ve ürün gamının oldukça farklı olması nedeniyle Pakyürek'te, ERP uygulamalarının uyarlanmasında işletmeye özel çözümler geliştirilmiştir.

Birinci fazda; üretim yönetimi, finansal yönetim, satınalma yönetimi, satış yönetimi, depo yönetimi, bordroücret yönetimi uyarlamaları yapılmıştır. Bugün itibariyle merkezi bir sistem yapılanmasıyla birimler, tek bir veri havuzunda, iş süreçlerinde çift kayıt uygulaması ortadan kaldırarak, online entegrasyon çerçevesinde takip edilmektedir. Proje ile sektörün en önemli ihtiyaçlarından birisi olan müstahsil işlemler, çok daha fonksiyonel ve rahat yapılabilir bir hale gelmiştir.

Kurumda, üretim maliyetleri istenilen detaylar doğrultusunda çıkarılabilir ve rahat uygulanabilir bir duruma gelmiştir. Böylece daha önce paçal maliyeti olarak yapılan hesaplar yerine, ürün bazında ölçeklenebilir ve analiz edilebilir bir maliyet yapısına geçilmiştir. ışletmede "Gerçek maliyetlerimiz nedir?"," Ürün bazında karlılığımız nedir?" gibi soruların cevapları, kolay bir şekilde izlenebilmektedir. Mesela, daha önceki maliyet hesaplamalarında aynı maliyeti alan siyah salyangoz ve beyaz salyangoz da, gerçek fiili maliyet hesaplamasında aynı maliyetleri almadığı kolayca tespit edilmiş, firma bu doğrultuda satış fiyatlarında revizyona gitmiştir. Pakyürek ile devam eden süreçte eticaret uygulamaları ve diğer ERP süreçlerinin hayata geçirilmesi planlanmaktadır.

UyumSoft Proje Grubu

© tüm hakları saklıdır. 2016 pakyürek